Elon Akademi | Beylikdüzü - Bakırköy Dikkat Eksikliği Merkezi
Bahçelievler Dikkat Eksikliği Merkezi - Elon Akademi

Bahçelievler Dikkat Eksikliği Merkezi

Bahçelievler Dikkat Eksikliği

Dikkat geliştirme sorunu her yaştan kişide görülebilecek önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Dikkat eksikliğinin ortaya çıkmasında birçok farklı etkenler rol oynayabilir. Genetik faktörler, özellikle dikkat eksikliğinin ana nedenlerinden birisi olabileceği gibi mutlaka iyi biçimde araştırma yapılması gerekmektedir.

Dikkat eksikliğine neden olan etkenler arasında beyindeki sinirleri etkileyen hastalıklar ve çevresel etmenler de oldukça etkilidir. Dikkat dağınıklığı ve eksikliği gibi sorunların belirtileri arasında ise kitap okumakta zorluk, aynı anda birden fazla iş yapma, tanıdık insanları hatırlamakta güçlük çekme ve ilgilerinin çabuk dağılması gibi belirtiler görülür. Bu tarz sorunların görülmesine karşın çözüm bulunması için dikkat eksikliği merkezi ile çalışmak faydalı olacaktır. Yazımızı okuyarak dikkat gelişimi için tercih edebileceğiniz merkezler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Nasıl Dikkat Geliştirilir?

Özellikle çocuklarda ve ergen yaştaki kişilerde dikkat eksikliği sık görülür. Dikkat geliştirme işlemi için birçok farklı yola başvurmak gereklidir. Kişinin eğitim ve iş hayatında başarısızlığa yol açabileceği için dikkat dağınıklığının mutlaka iyileştirilmesi gerekmektedir. Dikkat eksikliğini gidermek için kişinin profesyonel bir yardım alması gerekir. Bunun için ise öncelikle bir psikolog ile görüşülmeli ve sorunun teşhisi yapılmalıdır. Sonrasında ise farklı yöntemleri deneyerek dikkat dağınıklığı sorunundan kurtulmak mümkün olacaktır. Dikkat dağınıklığından kısa sürede kurtulmak için tercih edebileceğiniz yöntem ise dikkat eksikliği merkezi ile çalışmak olmalıdır. Dikkat eksikliği merkezlerinde çalışan profesyonel kişiler ile çalışarak çok kısa bir sürede dikkat dağınıklığı ile ilgili tüm sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Bahçelievler Dikkat Eksikliği Merkezi 

Dikkat dağınıklığı ve eksikliği gibi sorunları çocukların yanı sıra yetişkin insanlarda da görmek mümkündür. Özellikle çocuklarda görülen dikkat dağınıklığının engellenmemesi ya da iyileştirmek için herhangi bir yönteme başvurulmaması durumunda bu sorunlar yetişkinlik döneminde daha büyük sorunlara yol açılabilir. Bu sorunların yok edilmesi için dikkat eksikliği merkezi ile bir an önce dikkat dağınıklığı sorunundan kurtulabilirsiniz. Bu sayede erken teşhis ile dikkat dağınıklığı sorununun kalıcı bir hale gelmesini önleyebilirsiniz. İstanbul’da yaşayan birisi iseniz ve dikkat eksikliği alanında destek almak istiyorsanız Bahçelievler dikkat eksikliği merkezi çok iyi bir seçenek olacaktır. Buradan destek almak için öncelikle kurumlar hakkında bilgi almalı sonrasında ise kayıt yaptırabilirsiniz.

Dikkat ve Zeka Geliştirme

Dikkat ve zeka geliştirme gibi alanlarda birçok farklı yöntemi kullanmak mümkündür. Bunun için öncelikle yaşadığınız sorunun teşhis edilmesi gereklidir. Teşhis konusunda ise kişilerin işitsel ve görsel öğrenme becerileri test edilmektedir.

Dikkat testi, bilişsel değerlendirme testi, görsel algı testi ve sınav kaygısı ölçeği gibi testlerle teşhis aşaması sonlandırılmaktadır. Çıkan test sonuçlarına göre ise belirli bir dikkat dağınıklığını ortadan kaldıracak yöntemler belirlenmekte ve uygulanmaktadır.

Bu tarz testleri kişinin kendi kendine yapması sağlıklı bir tercih olmayacaktır. Bu nedenle profesyonel bir yardım almak için dikkat eksikliği merkezi ile sorununuzu kısa sürede çözebilirsiniz. Bu tarz merkezlerde kişilere rehberlik ve psikolojik danışmanlık gibi çeşitli alanlarda hizmetler de verilmektedir. 

Dikkat Geliştirme Egzersizleri

Dikkat dağınıklığı sorununuz varsa profesyonel anlamda bir yardım alabilir sonrasında ise evde kendiniz de çeşitli egzersizler yapabilirsiniz. Dikkat geliştirme egzersizleri ile dikkat eksikliği alanında yaşadığınız sorunlardan çok daha kısa bir sürede kurtulabilirsiniz. Dikkat dağınıklığının iyileştirilmesi oldukça uzun bir süreçtir. Kısa sürede dikkat dağınıklığından kurtulmak için ise kişinin mutlaka kendisinin de egzersizler yapması gereklidir.Eğer çocuğunuzda dikkat dağınıklığı sorunu varsa aşağıdaki yöntemleri evinizde mutlaka uygulamalısınız:

 1.           Başladığı oyunu bitirmeden başka bir oyuna geçmesine engel olun.
 2.       .  Siz de oyuna katılarak oyunda kalma süresini mümkün olduğu kadar uzatmaya çalışın.
 3.         Bir şey yapmasını istediğinde uzaktan söylemek yerine yanına gidip söyleyin.
 4.         Belirli bir günü odasını toplama günü ilan edin ve bunu takip edin.

Dikkat dağınıklığını geliştirmek için dikkat eksikliği merkezi mutlaka size yardımcı olacak ana etken olmalıdır. Evinizde ise diğer egzersizleri yaparak dikkat dağınıklığını ortadan kaldırma sürecini hızlandırabilirsiniz. Bu egzersizler arasında şunlar yer almaktadır:

 1. Kendinize günlük bir çalışma programı yaratın ve bu programa uymaya özen gösterin.
 2. Ders çalışacaksanız her zaman aynı yerde çalışmaya özen gösterin.
 3. Motivasyonunu sağlamak için çalışacağınız yeri göz zevkinize uygun olacak biçimde hazırlayın.
 4. Klasik müzik dinleyerek dikkatini artırabilirsiniz.
 5. Sık sık bulmaca çözün ve bulmacayı bitirmeden kalkmayın.
 6. Aynı anda birden fazla iş yapmayın.
 7. Kitap okumak için her gün belirli bir zaman dilimi ayarlayın ve kitap okurken telefon, bilgisayar gibi cihazları kendinizden uzaklaştırın.
 8. Besinlerinize dikkat edin. Omega3 yağ asidi içeren besinleri almaya dikkat edin.
 9. Sebze ve meyve tüketmeye özen gösterin.
 10. Puzzle oynayın ve sesli kitap okumaya özen gösterin. 

Dikkat Toplama Yöntemleri

Dikkat dağınıklığının yönetilebilmesi birçok anlamda size yardımcı olacak bir öge olacaktır. Bu anlamda kendiniz de çalışabilir ya da dikkat eksikliği merkezi ile yardım alabilirsiniz. Dikkat toplamak için kendiniz belirli yöntemler hazırlayabilir ve uygulayabilirsiniz. Kolayca uygulayabileceğiniz dikkat toplama yöntemleri arasında ise şunlar yer almaktadır:

 1.          Yapacağınız iş için zamanınızı ayarlayın.
 2.          Çalışmak için uygun bir ortam ayarlayın.
 3.          İşlerinizi yapmak için oturun.
 4.          Kendinizi yapacağınız işe odaklayın ve tamamen motive olun.
 5.          Yapacağınız işlerin hepsini bölümlere ayırın.
 6.          Çalışma süresi boyunca sık sık ara verin.
 7.          Sabah saatlerinde çalışmaya özen gösterin.
 8.          Özel hayatınız için iş dışında zaman ayırın.
 9.          Yaratıcı drama egzersizleri yapın. 

Eğitimlerimiz hakkında bilgi almak için iletişime geçebilirsin.